Google

Özgeçmişlerde Üye Olunan Topluluklar

Özgeçmişin Üye-Olunan-Topluluklar(CV) tanımı ve içeriği nedir?” bilgi sahibiysen ve Türkçe ve İngilizce olarak özgeçmiş örneklerini incelediysen, aklına takılan sorulardan bir tanesi de özgeçmişlerde yer alan “Üye Olunan Topluluklar (Affiliations) ne anlama geliyor?” olabilir. Eğer bu maddenin ne anlama geldiğini, içinin nasıl doldurabileceğini veya işverenler için ne ifade ettiğini merak ediyorsan, bu yazı tam da senin aradığın gibi!

Üye Olunan Topluluklar; bir kimsenin parçası olduğu ve (aktif) katılım gösterdiği oluşumları ifade etmek için kullanılıyor. Bunların içinde dernekler, vakıflar, üniversite kulüpleri, şirketlerin kurmuş olduğu topluluklar vb. oluşumları saymak mümkün… Aşağıda üye olunabilecek topluluklara birkaç örnek bulabilirsin:

Dernekler:  X Lisesi Mezunlar Derneği, Y Üniversitesi Mezunlar Derneği, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) vb.

Vakıflar: TEMA, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), LÖSEV vb.

Üniversite Kulüpleri: X Üniversitesi İşletme Kulübü, Y Üniversitesi Girişimcilik Kulübü vb.

Kulüpler: X Tenis Kulübü, Y Golf Kulübü vb.

Şirketlerin Öğrencilere Yönelik Kurduğu Topluluklar: Turkcell PAF Takımı, AveaMasters, Akbank Düşünce Kulübü, FinansUP vb.

 

“Üye Olunan Topluluklar” işveren için ne ifade ediyor?

Üye Olunan Topluluklar, bir kimsenin ilgi alanları, kişiliği ve olası yetkinlik ve becerileri hakkında fikir vermesi açısından önemli… Nitekim eğer bir kimse bir vakıf veya dernek gibi Sivil Toplum Kuruluşu’nda (STK) aktif rol alıyorsa, sosyal sorumluluk bilincinin gelişmiş olduğu; eğer üniversite kulüplerinde yer alıyor ve o kulüplerin aktif bir parçası olarak rol alıyorsa o kulübün gerektirdiği nitelikleri (liderlik, takım çalışması vb.) taşıdığı anlamı ortaya çıkıyor. Bunun yanında şirketlerin öğrencilere yönelik kurduğu topluluklara dâhil olması, o kişinin “seçilmiş” olduğu imajını çiziyor.

 

Özgeçmişlerde “Üye Olunan Topluluklar” nasıl doldurulur?

Bir özgeçmişi sağlam yapan pek çok parametre olduğu kesin. Buna karşın “Üye Olunan Topluluklar” maddesini es geçmemekte fayda var. Eğer henüz bir topluluğa üye değilsen, daha fazla geç kalma! Bir yerden başlanacaksa eğer, topluluklara üye olmak en kolaylarından… Üniversitendeki öğrenci kulüp ve toplulukları, işini fazlasıyla kolaylaştırabilir! Bunun yanında bu topluluklarda aktif katılım göstermek, özellikle staj ve iş mülakatlarında sağlam mülakat yanıtları olarak geri dönebilir!