Google

Kişiliğe Göre Meslek Seçimi Testi

Lisede alan seçimi, üniversitede bölüm seçimi derken daha küçük yaşlardan meslek seçimine doğru hızla ilerleyen öğrenciler için ideal mesleği seçmek oldukça önemli. İdeal mesleği seçerken, öğrencilerin göz önünde bulundurduğu birden çok parametre olduğu kesin. İş olanağı olan ve an çok kazandıran mesleklerin yanı sıra geleceğin meslekleri de onlar için önemli… Bunun yanında kişiliğe veya karaktere göre meslek seçiminde bulunmak da öğrencilerin göz önünde bulundurduğu bir başka parametre…

İster lise, ister üniversite öğrencisi olunsun eğer henüz mesleğimi seçemedim, meslek seçimi konusunda kafam karışık diyenler varsa, aşağıdaki kişiliğe göre meslek seçimini kolaylaştıran testi denemeye değer! En azından kendini tanımak ve kariyer yolculuğunda fikir edinmek için… Kısa sürede uygulanabilen ve birkaç uygun meslek önerisi sunan testin sonuçları da hemen alınabiliyor.

Mesleğini seçme aşamasında olan ve işini kolaylaştıracak bir test arayan herkes aşağıdaki testten faydalanabilir:

Kişiliğe Göre Meslek Seçimi Hesaplama, diğer tüm hesaplama araçları için hesaplabakalim.com

28 Yorum Yorum Ekle

 1. ummahan süngü says:

  ben çok kararsızım meslek seçimi konusunda

  • admin says:

   Merhabalar Ummahan,

   Meslek seçmek hiç kolay değil, sana kesinlikle katılıyorum. Meslek seçimi ve meslek tanıtımları konusunda Tercih Rehberi yardımcı olabilir diye umuyorum. Bunun yanında aklındaki alanları paylaşırsan, sitemizin ziyaretçileri de kafa karışıklığını gidermek konusunda fikirlerini paylaşabilir :)

   Ufak bir hatırlatma: Bu tür mesleki eğilim belirleme testleri daha çok keyifli bir yolla kendini tanımak ve meslek seçimi konusunda yalnızca kısmi fikir edinmek açısından faydalı – bunu akılda tutmakta fayda var.

 2. deniz çiçek says:

  şu anda 8 sınıftayım ve kafamda 2 meslek var hangisini seçeceğimi bilemiyorum daha doğrusu hanğisini istediğimi bilmiyorum sizce ne yapmalıyım

 3. deniz says:

  şun demeyi unuttum biri polis olmak istiyorum diğeri doktor çok ayrı düşüyor

  • admin says:

   Merhabalar Deniz,

   Üniversitelinin Kariyer Blogu Kariyerperest.com’da yer verdiğimiz Kişiliğe Göre Meslek Seçim Testi’ni, daha çok hali hazırda üniversitede okumakta olan ve kariyer planları yapan öğrencilerin keyifli zaman geçirmeleri için paylaşmıştık. Sitemizde maalesef mesleki danışmanlık hizmeti sağlamıyoruz; ancak yukarıda Ummahan ile paylaştığım linkteki özellikle “Meslek Seçimi” ve “Meslek Rehberi” başlıklarını incelemek faydalı olabilir. Bunun yanında paylaşabileceğim bir başka site de http://polisolmakistiyorum.com/. Hangi mesleği seçersen seç, Kariyerperest.com olarak başarılar dileriz! :)

 4. misafir says:

  Ben 4. sınıfa gidiyorum.Evet biliyorum daha mesleğimi seçmek için çook zaman var.Ama ben yinede seçmek kararlaştırmak istiyorum.Çünkü ben özel okula yani bilim sanat merkezine de gidiyorum.Belki seçtiğim zaman yeteneğimle aynı olur.Her neyse ben bu testi yaptım fakat aklıma daha önce gelmeyen ve istemediğim meslekler çıktı bu testin gerçekten doğruluk açısından iyi olduğundan emin misiniz? :) Teşekkürler…

  • admin says:

   Merhabalar,

   Yapmış olduğun test, hesaplabakalim.com internet sitesinden alındı. Sormuş olduğun soru ile ilgili olarak, Hesaplabakalım Taahhütnamesi’nde yer alan bilgileri okuyabilirsin. Daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi, Kariyerperest.com olarak bu tür testlerin daha çok keyifli vakit geçirmek ve kısmi fikir edinmek açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Kendin için en doğru mesleği bulabileceğine inanıyor, Kariyerperest.com olarak başarılar diliyoruz :)

 5. betüş says:

  polis plmak istiom ama çıkmıo.

  • admin says:

   Merhabalar Betüş,
   Bu tür testlerin daha çok keyifli vakit geçirmek için olduğunu ve yalnızca kısmi fikir vermesi açısından faydalı olabileceğini tekrardan hatırlatalım. Hesaplabakalim.com tarafından tasarlanan testin hesap sonuçlarında, özel olarak “Polislik” mesleğine yer verilmemiş olabilir. Bu nedenle de yapmış olduğun testin sonuçlarında bu alan çıkmamış olabilir. Kariyerperest.com olarak hayallerini gerçekleştirmede ve seçimlerinde bol şans ve başarı dileriz! :)

 6. merve alnur says:

  ben seneye liseye gidecem hangi liseye gideceğim için yani ne meslek yapacağım için kararsızım

  • admin says:

   Merhabalar Merve :)
   Kariyerperest: Üniversitelinin Kariyer Blogu’nda daha çok üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara dair içerik paylaşılıyor. Lise seçimi ile ilgili olarak varsa rehber öğretmenlerin aracılığıyla bilgi edinmen; yoksa tercih ettiğin liseden yetkililerle konuşarak onlara aklına takılanları sorman faydalı olabilir diye tahmin ediyorum. Bunun yanında Kariyer.net’ten Kariyer Haritası başlıklı yazım, uzun vadedeki planların açısından faydalı olabilir. Sana seçimlerinde bol şans diliyorum!

 7. emine dalgın says:

  öncelikle ben üniversite sınavlarına girdim. ve puanımda yeterli . kazandım istanbul üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü sormak istiyorum . acaba tavsiyeleriniz nelerdir? teşekürler şimdiden :)

  • admin says:

   Merhabalar Emine :)
   Öncelikle seni tebrik ederim! Kariyerperest: Üniversitelinin Kariyer Blogu’nda daha çok üniversite öğrencilerine ve üniversiteden yeni mezun genç profesyonellere dair içerik paylaşsak da üniversite ve bölüm seçimi ile ilgili olarak, ilgili üniversite ve bölümün web sitesini detaylı olarak inceleyebilir, üniversitenin tanıtım günlerine katılabilir ve bölümden yetkili kişilere sorularını sorabilirsin. Ayrıca Kariyer.net’ten Kariyer Haritası başlıklı yazım, uzun vadedeki planların açısından faydalı olabilir. Bunun yanında İstanbul Üniversitesi’nden veya Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden olan ve yorumları okuyan üniversiteliler veya mezunlar varsa üniversite ve/veya bölümle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz! Teşekkürler!

 8. ipek says:

  merhaba
  benim su an kafamda secmek istedigim iki tane meslek var moda tasarimcisi ve oyunculuk moda tasarimi uzun zamandir istiyorum ama son zamanlarda oyunculuga da merak sarmaya basladim fakat hangisine daha fazla yetenegim var bilmiyorum nasil anlayabilirim ? lise 1e gidiyorum bir de cift lisans yapma gibi bir sey olabiliyor mu bunu ogrenmek istiyorum
  tesekkurler

  • admin says:

   Merhabalar İpek,
   Kariyerperest: Üniversitelinin Kariyer Blogu’nda daha çok üniversite öğrencilerine ve üniversiteden yeni mezun genç profesyonellere dair içerik paylaşılıyor. Buna karşın üniversite ve bölüm seçimi ile ilgili olarak, özellikle yeteneğin ön planda olduğu sanat gibi alanlarda ilerleme kararın için üniversitelerin ilgili bölümlerini ve kabul koşullarını araştırmak; tanıtım günlerine katılmak, bölümden yetkili kişilere görüşmek hangi alan(lar)da ilerleyebileceğine karar verme aşamasında işini kolaylaştırabilir. Bunun yanında Kariyer.net’ten Kariyer Haritası başlıklı yazım, uzun vadedeki planların açısından faydalı olabilir. Yaşadığın şehirde oyunculuk veya moda tasarımı üzerine kurslar veriliyorsa, bu kurslara katılarak ilgili konularda yeteneğin ve ilgin olup olmadığını görebilirsin. Eğer yorumları okuyan üniversiteliler veya mezunlar varsa görüşlerinizi bekliyoruz. Teşekkürler!

 9. yeşim says:

  KÜÇÜKLÜGÜMDEN BERİ BİNDEN FAZLA MESLEK İSTEDİM ANCAK ŞU AN LİSE MEZUNUYUM VE HALA KARARSIZIM.TABİ BİRÇOK REHBER HOCASIYLA BU KONUYU PAYLAŞTIM LAKİN HİÇ BİRİ BENİ ANLAMADI ANCAK BEN ONLARIN DERDİNİ İYİ ANLADIM HİÇBİRİ SEÇTİGİ MESLEKTEN EMİN DEGİL O KESİN…

 10. KÜBRA says:

  BEN DOKTOR VEYA CERRAH OLMAK İSTİYORUM.AMA ACABA BANA TAM UYGUN MU Kİ…

  • admin says:

   Merhabalar Kübra,
   Kariyerperest: Üniversitelinin Kariyer Blogu’nda daha çok üniversite öğrencilerine ve üniversiteden yeni mezun genç profesyonellere dair içerik paylaşılıyor. Buna karşın üniversite ve bölüm seçimi ile ilgili olarak, üniversitelerin ilgili bölümlerini ve kabul koşullarını araştırmak; tanıtım günlerine katılmak, bölümden yetkili kişilere görüşmek hangi alan(lar)da ilerleyebileceğine karar verme aşamasında işini kolaylaştırabilir. Bunun yanında Kariyer.net’ten Kariyer Haritası başlıklı yazı da işine yarayabilir diye umuyorum. Seçimlerinde bol şans diliyorum! :)

 11. hilal says:

  Ben doktor olmak istiyorum doktor olmak istiyorum ama hangi dalda doktor olacağıma karar veremiyorum.

  • admin says:

   Merhabalar Hilal,
   Kariyerperest: Üniversitelinin Kariyer Blogu’nda daha çok üniversite öğrencilerine ve üniversiteden yeni mezun genç profesyonellere dair içerik paylaşılıyor. Buna karşın üniversite ve bölüm seçimi ile ilgili olarak, üniversitelerin ilgili bölümlerini ve kabul koşullarını araştırmak; tanıtım günlerine katılmak, bölümden yetkili kişilere görüşmek hangi alan(lar)da ilerleyebileceğine karar verme aşamasında işini kolaylaştırabilir. Bunun yanında Kariyer.net’ten Kariyer Haritası başlıklı yazı da işine yarayabilir diye umuyorum. Seçimlerinde bol şans diliyorum! :)

 12. semra says:

  MERHABA…ben şu anda üniversite tercihleriyle uğraşıyorum. benim aklımda diyetisyenlik, fizyoterapi,çevre m. gibi meslekler var ama kararsızım. sizden buna benzer ve geleceği açık meslek önerileri alabilirmiyim.. :)

 13. jale says:

  ben enerjik bir yapıya sahibim mesleklerde çok kararsızlık yaşarım ne yapacağıı bilmiyorum sizce harp okulundamı devam etsenm yoksa daha farklı mesleklermi tercih etsem kendime en yakın bulduğum mesleği yazdım önerdiğiniz bir meslek varmı

 14. jale says:

  lütfen yardımcı olurmusunuz

 15. hüseyin yanık says:

  bu sitenin bana yardımcı olmasını umuyorum